رفتن به مطلب
جستجو در
  • تنظیمات بیشتر ...
نمایش نتایجی که شامل ...
جستجو در ...

ampoursha مهمان

ارسال های توصیه شده

یکی از کاربران در زمینه اینکودر درخواست اطلاعات داشت.

- لطفاً درخواستهاتون رو در انجمن مطرح فرمایید و به من ایمیل نزنید.(به دو دلیل اول اینکه من سی ان سی زون رو بیشتر از ایمیلم چک می کنم و دوم اینکه دوستان دیگر نیز از اطلاعات درخواستی شما استفاده نمایند.)

 

توضیح ساده اینکودر یا انکودر:

در واقع یک نوع خط کش دیجیتالی است که اطلاعاتی در رابطه با میزان حرکت انجام شده را به مرکز کنترل ارسال می نماید.

لازم به ذکر است که موتورهای سروو درون خودشان یک اینکودر دارند و علت اینکه ما در سی ان سی های جدید از یک اینکودر جداگانه استفاده نمی کنیم به همین علت است.

 

در پست بعد به صورت کامل تر این موضوع را باز می کنم.

از اساتید خواهشمندم اشتباهات احتمالی من رو متذکر شوند و در جهت تکمیل این تاپیک مطالب و اطلاعاتشون رو در اخیار کاربران عزیز قرار دهند.

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

  • پاسخ 5
  • ایجاد شد
  • آخرین پاسخ

اينکودر (ENCODER) دستگاهی است الکترونيکی که اطلاعات دريافتی را به صورت کد (Code) ارسال می نمايد و در کنترلر اين اطلاعات توسط قسمت ديگری به نام ديکودر (ِDECODER) شناسایی می گردد و بنا به نياز پردازش می گردد.

 

در بسياری از دستگاههای اندازه گيری یا دستگاه هایی که نیاز به کنترل میزان حرکت دارند برای ارسال اطلاعات از اينکودر استفاده می شود. در سی ان سی ها برای محاسبه و کنترل میزان حرکت محورها از اینکودر استفاده می نمایند ولی در سیستم های سروو استفاده از اینکودر الزامی ندارد چون موتور های سروو در قسمت انتهایی خود یک اینکودر گردشی دارند.

 

اينکودر در واقع وسيله ای برای اندازه گيری ميزان جابجائی از نقطه ای به نقطه ديگر است . اين وسيله به اشکال و با ميزان دقتهای متفاوتی ساخته می شود . اندازه گيری اين جابجائی می تواند حول يک محور به صورت دوران يا اندازه گيری مسير در طول ، عرض ، ارتفاع و يا تلفيقی از حالات ذکر شده باشد.

 

zvs1340588635.jpg

 

اينکودرها از طريق يک قطعه مدرج شده متناسب با نوع حرکت ، که انواع آن توضيح داده می شود و دو سنسور A و B ، دو سيگنال توليد می کنند . اين سيگنالها به نام سيگنال سنسور A و سيگنال سنسور B ناميده می شوند و با ثابت بودن قطعه مدرج شده و حرکت سنسورها و يا ثابت بودن سنسورها و حرکت قطعه مدرج شده توليد می شوند. هرچه تعداد سيگنالهای توليد شده در يک فاصله ثابت بيشتر باشد واحد اندازه گيری کوچکتر و در نتيجه دقت اندازه گيری بيشتر می شود. اين سيگنالها به دو شکل آنالوگ و يا ديجيتال توليد می شوند.

 

encoder-rot-large.jpg

 

اينکودرها بنا به نياز مصرف برای توليد تعداد سيگنالهای مختلف ساخته می شوند که می توان به انواع يک سيگنال ، 2 سيگنال ، 3 سيگنال و 6 سيگنال یا مولتی سیگنال اشاره کرد .

 

برای آشنایی بیشتر می توان اشاره کرد به سخت افزار ماوس (Mouse) که رايج ترين نوع اينکودر است که بر روی هر میز کامپیوتر دیده می شود.

کار موس در واقع اندازه گيری ميزان جابجائی بر روی موس پد است در نتیجه به میزان جابجایی و یا ضریبی از آن پوینتر در کامپیوتر حرکت می کند.

برای لمس کردن نحوه عملکرد اينکودرها شما می توانيد با بازکردن قاب موس شاهد دو صفحه مدرج دوار ، دو سنسور نوری و مدار الکترونيکی باشيد . با حرکت دادن ماوس در سطح ، گوی زيرين به حرکت درآمده و باعث حرکت صفحه مدرج در ميان سنسورها می گردد به همين طريق سيگنالهای A و B توليد می شوند . پردازش اين سيگنالها ميزان جابجائی حول محور X و Y را تعيين می کند. البته در موسهای جدید از تکنیکی مشابه در راستای استفاده از لیزر استفاده می گردد، اسکرولر موس نیز از همین تکنیک استفاده می نماید.

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

انکودرها از لحاظ تکنولوژی ساخت به سه دسته زیر تقسیم می شوند :

Mechanical Contact

Magnetic

Optical یا Photoelectric

 

و هر یک بسته به نوع استفاده دارای مزایا و معایبی هستند.

 

دقت انکودرهای نوری در مقایسه با دو نوع دیگر بسیار بالاست و به کمک مدارات الکترونیکی قابل افزایش است تا جایی که در برخی انواع خطی به (1nm یک نانومتر ودر برخی انواع زاویه ای به 0.00001 درجه می رسد.)

 

 

بزودی مقاله کاملی در رابطه با اینکودرهای نوری بر روی سایت قرار میدم

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

در مورد انکودرها معمولا سه واژه رزولوشن ، دقت و تکرارپذیری اشتباه گرفته می شوند بطور خلاصه میتوان گفت:

 

رزولوشن : تعداد خطوطی است که در واحد فاصله انکودر شمرده می شود یا کوچکترین واحد اندازه گیری انکودراست.

بعنوان مثال یک انکودر 16 بیتی تعداد 2 بتوان 16 یعنی 65536 شمارش در هر دور انجام میدهد.

 

دقت: عبارتست از اختلاف موقعیت اندازه گیری شده توسط انکودر نسبت به موقعیت واقعی که در آن قرار دارد.

 

تکرار پذیری: یعنی اینکه موقعیتی که در این لحظه نشان می دهد در مقایسه با دفعه قبل که این موقعیت را نشان می داده واقعا چقدراختلاف دارد. در واقع این مورد بیشتر در موارد بخصوصی که چندین بار باید مکررا انکودر در یک موقعیت خاص قرار گیرد اهمیت دارد

لینک ارسال
به اشتراک گذاری در سایت های دیگر

بایگانی شده

این موضوع بایگانی و قفل شده و دیگر امکان ارسال پاسخ نیست.


×
×
  • اضافه کردن...

اطلاعات مهم

ابتدا قوانین سایت را مطالعه کنید.